Enes Tuğrul

Normal(doğal ) doğum hikayem

Yazan: Elif OK


Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere kendi mucizemden bahsedicem. Mucize demek dahi hafif kalıyor. Ömrümün sonuna kadar meğer ben neymişim diyebileceğim bir günü anlatıcam sizlere. Kelimelere dökmek nasıl zor anlatamam. Ama biryerden de başlamam gerekiyor.
Hamilelik süreci ortalama 38 hafta sürer bildiğiniz gibi. 38. Haftama geldiğimde ben de bu hafta alırım mucizemi kucağıma diye heyecan ile başladı benim hikayem. Öncelikle ciddi anlamda doktoruma güveniyor ve onu seviyordum. Benim doğum için istediklerim onun zaten kendi çizgilerinin içerisindeydi. Aynı kafada , aynı yapıdaydık bu gerçekten önemliydi.
Son ana kadar çatı muayenesi yapmadı bana. Açılma olmadan çatı muayenesi yaparsam eğer çatın dar derim ve seni sezeryana yönlendirmiş olurum. Bunu en son aşamada yapıcam, çatın dar ise ameliyathane de hazır olucak demişti.
Normal doğum istiyordum. Oda yetmez kesiksiz olsun diyordum. Çok şey istemiyordum aslında. Doğal doğumun tanımı da bu değil miydi? Hepsine, sen hazırsan neden olmasın dedi. Dedi de ortada ne açılma nede sancı vardı. Ya evdeki hesap çarşıya uymazsa? Sıra dışı şeyler olursa ya?
Oda kolaydı. Sancım olmazsa suni sancı olacaktı. Kötünün iyisi bir seçenekti benim için. Kötü olan sezeryan doğumdu. Adını sezeryan koymaları , ameliyat olmadığı anlamına gelmiyordu benim için. Doğal doğum beni heyecanlandırırken sezeryan doğum korkutuyordu.
Evet 38. Hafta da geçti. 39. Haftada geçti . E baksana 40. Haftada geçti. Yok daha neler 41. Hafta oldu. Yoksa kötü şeyler mi olacak ?? Beraber hamile olduğumuzu öğrendiğim arkadaşlarıma tur bindiricektim neredeyse ne sancım vardı nede açılmam ??
Bu süreçte doktorumun bana tavsiyeleri vardı tabiki. Her gün sabah ve akşam küveti sıcak su ile doldurup 40 ar dakika suda bekleyip kasıklarıma sıcak su tutmam gibi..
Sabah , öğle ve akşam 3 er tane hurma yemem gibi..
Bol yürüyüp merdiven çıkmam gibi.. Yine olmuyorsa trakyöre bindirip dolaştırıcam seni de demişti ?
Evet 38. Haftadan itibaren hepsini yapmaya başlamıştım ama ortada hala sancı yoktu.

42. Hafta oldu. Son doktor kontrolüne girdim. Sancım yoktu. Açılmam da yoksa eğer boş yere suni sancı almamın bir anlamı yoktu. Bu sadece beni ve bebeğimi yoracaktı. Kontrol sonunda 1 cm açılma olduğunu söyledi. Nasıl rahatladım anlatamam. Tamam bundan sonrası bende dedim ? tabiki sancım olmadığı için yarın sabaha suni sancı verilicek dedi. Yıkıldım. Ama 42. Haftanın sonuna gelmiş yorgun bir hamilenin hissettiklerini bilebilirsiniz, biran önce koklamak istiyordum onu, çok fazla özlem vardı içimde. Ortalama hamilelerden 1 ay daha fazla beklemiştim seni. Heyecan ile hazırlıkları yapmak için evimize geldik. Planlı olmasa da yeni yılın ilk günü seni kucağıma alacaktım. 01.01.2017 ? senin için verdiğimiz birkaç sipariş te gelmişti. Heyecanla yerinr yetleştirdik herşeyi. Babanın da yardımı ile evi sildik süpürdük hazırladık. Akşam yılbaşıydı. Ama benim dinlenmem gerekiyordu. Gece saat 23.00 belime bir ağrı girdi. Nasıl yani dedim. Ağrı devam ediyordu. Yoksa ??? Suni sancı almama gerek kalmayacak mıydı ? hemen annemi aradım. Durumu anlattım. Sancı beline vurduysa sabaha doğumun hemen git yat dinlen dedi. En yakın arkadaşımı aradım. Hemen dinlen dedi ben bekliyorum senden haber dedi. İçim nasıldı, nasıl anlatılır ki böyle aşık olursun delicesine de her düşündüğünde zıplayışın gelir havalara ?( nasıl bir benzetme ise artık) hemen duşa girdim. Sıcak suyu kasıklarıma belime tuttum.yarım saati geçik öylece suyun altında huzur buldum, seni düşündüm, ne de güzeldin, hep güler yüzünü hayal ettim mis kokunu. Duştan çıktım saçıma fön bile çektim senin uğruna. Duştan sonra sancım başlamıştı. 1 saate çektim saçıma fönü sancı eşliğinde. Saat gece 02.00 annem aradı. Durum ne? Sancım var kasıklarıma giriyor dedim. Hemen uyu dedi.
Uyudum. Hiçbirşey düşünemeden uyudum. Gece saat 04.00 öğlr bir sancıyla fırlayarak uyandım ki. Aman allahım dedim. Vallahi geliyor, billahi geliyor? baktım ki sancım devam ediyor babanı uyandırdım. Oda fırladı yataktan. Şimdi bana gülme ama ne güzeldi o sancı, ne heyecan vericiydi, ne aşktı. Annemi aradım, arkadaşımı aradım. Hazırlanın gönderiyorum ademi dedim. Gönderdim. Onlar gelene kadar koridorda ileri geri gidip geliyor kahkahalar eşliğinde sancımı karşılıyordum. Çıldırmış olmalıydım. Sancım var evet yıkılıyor vücudum ama ben hissetmiyordum bile. Annem arkadaşım bir heyecan ile girdiler içeriye. Gelin gelin çok işimiz var dedim. Bazanın altından lohusa yatağımı çıkartın serin, ben de bir makyaj yapayım dedim. Yüzüme bakışları hala aklımdan gitmiyor. Hadi hastahaneye gidelim dediklerinde ya bir bekleyin bi evimde tadını çıkartayım şu sancının dedim. Dışarıya baktığımda lapa lapa yılın ilk karı yağıyor, etraf sessiz, huzurlu, ve sen kokuyordu. Artık sancım 5 dakikada bire 1 dk boyunca sürmeye başlamıştı. Babana doktoru arar mısın dedim. Bana ne dese beğenirsin. Biraz bekleyelim belki doğum sancısı değildir ? şimdi soruyorum neden öğle demiştin , diyor gezmeye gider gibi hazırlanan , bu sırada doğum sancısı çeken birini hiç görmedim, inanamadım ben ne yapayım ? oda haklı, içimdeki hasreti tahmin edemiyor. Oda çekiyor hasret biliyorum ama ben farklı. Okadar farklı ki hala doyamadım kokuna. Doktoru aramaya ikna ettim babanı tabi ? doktor hemen hastahaneye gidin ben de geliyorum dedi. Dışarıya çıktık , nasıl güzel bir kar. Resim çekilmesek olur mu , biraz böyle çek biraz şöyle çek , çektik birşeyler ? bindik arabaya facebookta enes tuğrul ok sayfasında bir video var onu çektim. Seni almaya gidiyoruz şuan oğlum diye seslendim sana. Gülerek sancı çekiyordum sadist mi olmuştum ne ?

Hastahanede ebe kontrol ettiğinde harika 5 cm açıklık var dedi. Gool diye bağırdığımı unutmuyorum ? şaka maka sabaha kalmaz kucağımdaydın ? doktorum beni yatırmadı. Özgürsün gez dolaş uzan sancını istediğin gibi çek dedi. Ama bağırma, gücünü sona sakla dedi. Gerçekten de hiç bağırmadım, doktorum tembihledi diye değil, ben sancımı hissetmiyordum. Çok ağır bir sancı evet ama senin aşkın benim duyularımı kör etmişti. Açılmam 8 cm e geldiğinde doktorum bir daha sordu bana. Kesiksiz doğum istediğine emin misin. Tabiki eminim dedim. Ozaman 10 cm e kadar beklemek zorundasın dedi. Beklerim dedim. 8cm de doktor kontrol ederken suyum patladı. Annem sancının azizi bundan sonra başladı bana. Bundan öncesi elma şekeriymiş. Doktorum bundan sonra bağırabilirsin dedi. Bağırmadım. Ağlamadım. Gözümün önünde ışığım sendin, sana geliyordum, seni kokluyucaktım dakikalar sonra belkide. Ben bağırırsam o üzülür mü diye düşündüğüm bile oldu. Saçmalamışım resmen. Bağır gitsin işte ? son 10 dk dudaklarım kurudu, dilim damağım birbirine yapıştı. Zemzem suyu ile ıslattım. Artık damarlarım dışarı çıkmıştı. Çıldıracak gibi oldum ve dayanamıyorum artık bağırıcak diyip avazım çıktığı kadar bağırdığımı hatırlıyorum. Doktorum geldi. Açılma 10 cm olmuş harikasın ?  Hemen tekerlekli sandalyeye oturdum.
Ebe koşa koşa beni ameliyathaneye yetiştirmeye çalışıyordu , ciddi ciddi kafanı bacaklarımın arasında gibi hissediyordum artık. Okadar hızlı koşmuş ki ebe. Sensörlü kapı bizi algılayamayınca kütt kapalı kapıya daldık. ? pardon pardon dedi kapı açıldı koşmaya devam ettik ? hemen çatala aldılar beni. Doktorum, artık bağırmanı istemiyorum, alt dilini üst dişine daya, başını hafifçe kaldır, kabız olmuş gibi ıkın dedi. Ikınmama gerek yoktu, zaten kendiliğinden bir ıkınma geliyordu bile. Canını yediğim oğlum hadi dedim ıkındım, olmadı bir daha dedi. Ikındım. 4 ıkınmadan sonra bende derman kalmadı. Bütün gücümü harcamıştım. Gece 4 ten beri ayaktaydım. Saat olmuş 09.40 . Ayakta dolaşmaktan bacaklarım ağrıyor. Birde kramp girdi bacaklarıma tam oldu. Doktorum masaj yaptı oda tam oldu ? hadi hazır mısın devam ediyoruz dedi. Hayır ben yapamayacağım, çok uykum geldi dedim. Gerçekten de yok böyle bir uyku. Uyusam günlerce uyanmazdım.
Doktor; olur mu öyle şey bak saçları görünüyor dediğinde tek hatırladığım , gerçekten mi??? Diyip tek ıkınmada çıkarmıştım seni dışarı.karnımdan balık gibi çıkışını hissettiğim o an aynı bedende yaşayışımızın son saniyesiydi. O an bunu bile düşünmüştüm. Allahımmm bembeyazdın? seni gönlüme bastım, ruhuma aldım, içime attım. Başarmıştım, anne olabilmiştim, artık ben anneydim, sıradan bir insan değil Anne❤️ sıcaklığın, masumluğun, gözümün önündeydi. Aldılar götürdüler seni kollarımdan. Temizlediler, tarttılar. Sen okadar 42. Haftaya kadar bekle 51 cm boy 3.400kg da ağırlıkla çık dışarı.
Giydirdiler seni götürdüler. Ben mi ? Doktora cami önü dilencileri gibi dua ederken yakaladım kendimi. Çok teşekkür ederim, allah sizden razı olsun, ellerinize sağlık? ellerinize sağlık ne allah aşkına ? saat 09.50 ❤️
6. Ebeler lohusa kıyafetimi giydirdiler. Tekerlekli sandalyeye oturttular. Bukadar mı şimdi dedim. Bitti mi yani. Kesisiz mi oldu. Başka birşey yapılmayacak mı? Ya benim uykum var ? bir dışarı çıktık ki koridorda sevdiklerim sağlı sollu toplanmışlar. O an varya ben anne olduuuuuum diye haykırdım içimden. Odam kalabalık, baban yok ortada??? Merdivende oturup ağlarken bulup getirmişler. Yatağıma yattım, serum taktılar. Yanımda kimse yok. Herkes senin başında. Okadar yorgunum ki seni merak edemiyorum. Uyumak istiyorum. Birden aklıma sana kavuşabilmek için döktüğüm gözyaşları geldi. 4 yıl boyunca çektiğim hasret geldi. Ve başımı kaldırıp sana baktığımda döküldü gözümden yaşlar, tutamıyordum kendimi, rahatlamıştım, artık benimdin, muradıma ermiştim. Ve bıraktım kendimi düşüncelerin içine , hıçkıra hıçkıra ağlıyordum. İçimden feryat ediyordum, benimdin… Verdiler elime küçücük bedenini, emzirmeye başladım. Sen emdikçe içimden haykırıyordum. Allahımmm, evlat kokusu için yanıp tutuşanlara da tattır. Ben kavuştum yavruma onları da kavuştur ne olur?

Mutlu son ?

Yazar hakkında:

Elif OK

4 Yorum

  • Maşallah ne güzel ifade etmişsiniz yaşadıklarınızı anne oluşunuzu.bende anneyim hemde 3 erkek annesi? boşuna mı Cennet annelerin ayakları altındadır elif hanım??Allah yardımcımız olsun.

  • I think this is one of the most important info
    for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark
    on some general things, The site style is ideal, the articles is really nice : D.
    Good job, cheers

  • Tebrik ederim, artık normal doğum yapanların sayısı çok azaldı, kolay değil elbette ama herkes de sezeryana kaçıyor maalesef 🙁

Yorum yaz