Enes Tuğrul

Hamilelik ve beslenme hikayem

Yazan: Elif OK

Kan testi yaptırdık. Sonuçlar 1 saat sonra dediler. Adem sanayiye arabanın bakımını yaptırmaya gitti, bende eve döndüm. Zaman geçmiyor..
Balkona çıkıyorum. Rüzgar esiyor, uzun uzun bakıyorum boşlukta biryerlere.. Acaba pozitif mi? Ya pozitifse ve yine diğer gebeliklerim gibi düşükle sonlanır ise? Sevinemiyorum bile. Hayal kurmayı bırakalı çok olmuş. Negatifse de ümidim kaldı başka aylara. İçeri giriyorum balkondan. Telefonun saatine bakıyorum. Yarım saat geçmiş. Ademi aradım, bi ara hastahaneyi belki de erken çıkmıştır sonuç? Kapatıyorum telefonu. Bi 15 dk daha ses yok. Telefonum çalıyor. Öncesinde konuşmuştuk adem ile. Sonuç ne olursa olsun alo demeden önce sonucu söyle. Pozitif yada negatif diye de değil. Hamilesin yada değilsin diye. İki sonuçta şok etkisi yaratsın bende. Çabuk alışayım. Açtım telefonu. Kulağım yırtıldı. ‘Hamilesiiiiiiiiiiiiiiiiiin’
Neeeeeeeeee? Allahım, gel buraya gel koş, uç , atla çabuk gel. Gel de sarılayım. Sarılmadan geçmez bu heyecan? adem diyor doktorunu ara. Orada bi duruveriyorum. Sonuç 98. Biliyorum ki düşük bir değer. Şimdiye kadar tıkandığım nokta hep burdan sonra başlamıştı.
Tamam arayayım madem.
Doktorumu arıyorum. Sonuç 98 hocam. Hımm biraz düşük. 2 gün sonra tekrarla testi, tekrar ara beni.
Olur..
2 gün geçer mi? 2 gün boyunca sevinmeli miyim? Tedirgin mi olmalıyım?
Yoksa sonucu nasıl yükseltmeliyim bunu mu düşünmeliyim.
Tekrar arıyorum doktorumu. Hocam beni bilirsiniz! Duramam ben yerimde şimdi. Yardımcı olun bana. Ne yapmalıyım? Ne yemeliyim? Nasıl davranmalıyım? Elimi kolumu nereye koymalıyım 🙂
Bak Elif diyor; doğacağı varsa illaki doğar. Altın bir yiyecek yok ben sana diyeyim bunu ye. Sadece bol su iç ve yat uyu.
Tamam hocam:(
Araştırmacı yazar Elif ok kimliğim ortaya çıkıyor bu saatten sonra?
Araştırıyorum, not alıyorum, farklı kaynaklardaki farklı sonuçları silip, ortak sonuçları yazıyorum. Bulduklarım bunlar..
1-) sabah öğlen akşam bir kase yoğurt ye
2-) sabah öğlen akşam birer tane kayısı kıvamında yumurta ye
3-) her sabah en büyük boy bardakta keçi sütü iç
4-) günde 1 tane hurma ye
5-) günde 3 tane cennet hurması ye
6-) Haşlama kuzu eti
Bakmayın öyle. Çaresizliğin kitabını yazdım ben. 4 seneye 4 tane düşük sığdırdım. Neler çektim, ne yollardan geçtim. Böyle göründüğü gibi basit konmadım herşeyin üstüne. Doğru yada yanlış, herşeyi denemek bana farzdı.
Yoğurdun vurdum dibine. Yoğurt yedikçe mutlu oluyordum. Her sabah saat 6 da uyanıyordum istemsizce. 1 hurma ve bir büyük bardak sütü içiyordum. Yumurta desen ? sabah öğlen akşam. Haşlama ?
2 gün sonra…
Test yaptırıp yine bekliyoruz.
Yükselmiş midir? Adem: o kadar yemeye ben bile yükselirim?
Sonuçlar geldi??????
B-HCG 542 ?????
Yarabbiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim. Bütün laboratuvara bizden baklavaaaaaaaaaaaaaa? çalsın sazlaar oynasın kızlaaaaaaarrrrrr? ver elini ver bana eftelyaaaaaa ?
Oynaya oynaya eve mi gitsek, oynaya oynaya doktora mı gitsek, oynaya oynaya sokaklara mı koşsak?
Eşim dedi ki gel kız sana cağ kebap oğluma da protein ısmarlayayım. Hakettiniz hadi hadi ?
Hamileydim işte. Bu saatten sonra deli gibi şu listedekileri yiyor 2 günde bir de tahlil yaptırıyordum. Artık alışkanlık olmuştu. Aaa bugün tahlilimiz var diyorduk. Ve sonuç her zaman 3 kata yakın artıyordu. Evet sanırım hamileler için tek besin tarzı bu olmalıydı. Vakit 8 haftalık gebeliği gösterdiğinde korkulan başıma gelmişti. Bulantılarım başlamıştı. Artık haşlamanın adını duyunca bile öğürüyordum. Yumurtayı görmem yetiyordu. Sadece keçi sütünü kabul ediyordu miğdem. Aç kalmıştım resmen. Açım diye ortada dolanıyordum. Bu defa ne yaptık. Hayatımın hatasını yaptım ve sadece poğaça börek ile beslendim 3 aya kadar. Sonuç 3 ayda 5 kilo ? yapacak birşey yoktu. Açtım. Doymam gerekiyordu. 4. Ayda bulantılarımın geçmesi ile sağlıklı beslenmeme devam ettim.
İşlem görmemiş etler, bol sebze, bol yoğurt, keçi sütü, ayva özellikle bol yiyordum. Çocuğun açık tenli sarışın olur derler. Armut bol yiyordum. Çocuğun güleryüzlü olur derler. Bir gün bile hurma ile keçi sütünü aksatmadım. Bulamazsam manda sütü alıyordum. Hurma yemek çocuğun zekasını geliştirir derler. Ama hamilelik sürecinde hurmayı dikkatli kullanmak gerek der tıbbi kaynaklar. Doğumu tetiklediği kanıtlanmıştır. Bu nedenle 1-3 rakamlarını geçirmedim hiç. 2011 yılında Obstetrics and Gynecology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre hurmanın doğum sancısı süresini kısaltarak doğuma yardımcı olup, kolaylaştırdığına dair bir araştırma yazısı yayımlanmıştır.
2011 yılında yapılmış ve “Journal of Obstetricand Gynecology” akademik dergisinde yayımlanan bilimsel çalışmaya göre hamileliğinin son dört haftasında günde 6 tane hurma tüketen 69 kadın ve hiç hurma tüketmeyen 45 kadın olarak iki grubun doğum sancılarının karşılaştırıldığında,doğumun ilk aşamasının, hurma tüketen kadınlarda, tüketmeyenlere göre daha kısa olduğu tespit edilmiştir. (Gebelikte hurma tüketenlerde sancı çekme süresi 510 dakika & hurma yemeyenlerde 906 dakika). ” Sancı süresi hurma tüketen kadınlarda ortalama 8,5 saat sürerken tüketmeyenlerde ise ortalama 15,1 saat sürüyor!!
Bu bilimsel çalışmadaki diğer tespitleri ise şunlardır;
1. Hurma yiyen kadınlarda rahim ağzı açıklığı ortalama 3.5cm iken hurma yemeyen grupta 2 cm olduğu gözlemlendi.
2. Hurma yiyen kadınların %96’sı suni sancıya ihtiyaç duymadan kendi kendine doğuma başladı. Hurma yemeyenlerde ise bu oran % 79’ ile sınırlı kaldı.
3. Hurma tüketenlerin sadece %28’i suni sancı yapan pitocin gibi ilaclara ihtiyaç duyarken hurma tüketmeyenlerde bu oran %47.
4. Erken doğum sırasında membran yırtılması (suyun gelmesi) hurma yiyen kadınlarda %17 iken hurma yemeyenlerde bu oran % 40 olduğu görülmüştür. Ki ben bunların hepsini yaşadım. Hurmanın tüm faydalarından yararlandım.
Bana göre besin değeri önemliydi. Hurma, protein, lif ve birçok vitamin açısından zengin yağ oranı düşük bir besindir. Sindirim sistemi için çok faydalı olan çözünür ve çözünmez lif kombinasyonu içerir. Hurma doğal şeker için de iyi bir kaynaktır, potasyum seviyesi yüksek, sodyum oranı ise düşüktür, bu özelliği sayesinde sinir sitemininin çalışmasını düzenlemeye yardımcı olur.
Magnezyum
Hurma magnezyum özleri sayesinde kas kasılması ve normal kalp ritmini sağlamaya yardımcı olan kalsiyum ve potasyum iyonlarının aktif taşımına yardımcı olur Dişlerin ve kemiklerin oluşumunda rol oynar ve aynı zamanda kan şekerini de düzenler.Araştırmalar gebelik sırasında yetersiz magnezyum alımının yüksek tansiyon, karaciğer ve böbrek anormallikleri, görme keskinliğinde azalma gibi sonuçlar doğurduğunu göstermektedir.

Potasyum
Hurmanın ihtiva ettiği Potasyum vücuttaki en önemli elektrolitlerden biridir. Kan basıncı korumaya yardımcı olur. Potasyum ayrıca hamilelik sırasında su dengesinin korunmasında da etkilidir. Hamilelik sırasında, yeterli miktarda potasyum tüketimi sinirler ve kas fonksiyonlarının düzenli işlemesine yardımcı olur.

Demir
Hurma demir içeren önemli kaynaklardandır. Demir, metabolizmada önemli süreçlerde rol oynayan bir mineraldir. Globin molekülleri ile birleşerek, oksijenin vücuttaki tüm hücrelere ulaşmasını sağlar. Demir miyoglobin, kollajen ve enzimlerin bir parçası olduğu için hamilelik sırasında özellikle önemlidir. Anne karnındaki bebekteki kansızlığı önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

K vitamini
Hurmanın içeriğinde yer alan K vitamini kanın pıhtılaşmasında rol oynar ve güçlü kemikler için gereklidir. Bebeklerde K vitamini eksikliği kan pıhtılaşmasını etkileyerek yaşamı tehdit eden bir duruma yol açabilir. Bu vitamin aynı zamanda bebeğin kemik gelişimine de yardımcı olur.
Folat
Hurmada bulunan folat (folik asit) yeni hücrelerin oluşmasında görev alır ve gebelikte kansızlığı engeller. Ayrıca Spina bifida ve Anensefali gibi yenidoğanlarda beyin ve omuriliğe zarar veren tehlikeli doğum kusurlarının önlenmesinde de yardımcı olur.
Lif
Hurma gibi lif içeriği yüksek gıdalar sindirim sisteminin korunmasına ve gebelikten kaynaklı kabızlık gibi sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olur, kolesterol düzeylerini düşürür ve enfeksiyonlara karşı sizi korur. Gebeliğe bağlı tansiyon ve diyabet gelişme olasılığı her zaman vardır, hurma gibi lifli besinler hamilelikte sizi bu hastalıklardan korur.

Protein
Protein vücudun yapı taşları olan amino asitleri içerir. Gebelik döneminde bedeniniz de bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için büyümektedir, büyümeyi desteklemek için, proteine ihtiyacınız vardır. Protein minerali sayesinde bebeğin uvuzları sağlıklı bir şekilde gelişir. Hurma ise protein içeren harika besinlerdendir.
Derlediğim bu bilgileri de paylaştığıma göre gerçek hayata geri dönebiliriz ?
Hamileliğim ilk dönemlerinde mecburiyetten sağlıksız beslenince bundan sonrasına kesinlikle dikkat etmem gerekiyordu tabiki. Bu nedenle dediğim gibi sebze, hayvansal yağ, et, yumurta, kuruyemiş, yoğurt, süt haricinde mutfağıma başka besin girmedi. Gittiğim yerlerdede yeme içmeme çok dikkat ettim. Bebeğim ve sağlığı benim için herşeyden önemliydi. Kendime hakim olmak zorundaydım. Pirinç, ekmek tarzı gıdaları hayatımdan çıkarmıştım. Lavaş ekmeği bulursam onu tüketiyordum. Muz mutlaka yerdim her gün. Balık gün aşırı yerdim öyle haftada iki defa yemekle kalmadım. Bilmemiz gereken birşey varsa oda balıkta olan omega 3 ün her gün vücuda girmesi gerektiği. Haftada 2 yetmiyor malesef.

Peki ben böyle beslenerek kaç kilo aldım ?
Dediğim gibi ilk 3 ay 5 kilo aldım. Normalde hiç alınmaması gerekir. Sonraki 3 ayda 5 kilo daha aldım. Alınması gereken normal kiloydu. Son 3 ayım 4 ay sürsede ? bu dönemdede 6 kilo alarak gebeliğimde toplam 16 kilo alarak yarışımı bitirmiştim?
İykide max 16 kilo alınması gerek demişler de bende 16 kilo almışım. Daha fazla deselerdi kendimi hayal edemiyorum ? bir sonraki yazım 9 ayda aldığım 16 kiloyu 9 ayda nasıl verdiğimi anlatmak olacak. Sorularınız kalemimi yönlendiriyor:) umarım faydalı bir yazı olmuştur sizler için ??

Yazar hakkında:

Elif OK

2 Yorum

  • Admiring the commitment you put into your website and in depth information you provide.
    It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date
    rehashed information. Great read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds
    to my Google account.

Yorum yaz