Ek Gıdalar Tatlılar

Bebeklere kestaneli pudink 8 ay ve üzeri

Yazan: Elif OK

Malzemeler

500 ml süt (hindistan cevizi sütü ile yaptım)

500 ml su (içme suyu)

10 adet kestane

2 çorba kaşığı un ( ben glutensiz karabuğday unundan 3 yemek kaşığı ekledim)

2 çorba kaşığı pekmez

üzeri için ceviz 

Yapılışı

kestanelerin kabukları daha rahat soyulsun diye önce kestaneleri suda haşladım. Sonra kabuklarını çıkardım. Tencereye aldım. Üzerine 500 ml süt ve 500 ml suyu ekledim. Unu küçük bir kasede ılık su ile karıştırıp kıvam verdim ve tencereye ekledim. Kayanayana kadar karıştırdım. Hafif katı bir kıvam aldıktan sonra ocağın altını söndürüp karışıma 2 çorba kaşığı kadar pekmez ekledim. blenderdan geçirdim. Ve sıcak sıcak fincanlara (kaselere) doldurdum. Bu tariften tam 5 fincan pudink çıktı. İsteğe göre malzemeleri arttırıp azaltabilirsiniz. Servis yapacağınız zaman da rendelenmiş cevizleri üstüne serpiştirirseniz muazzam besleyici sağlıklı bir tatlı elde etmiş olursunuz ????

Sağlık notu:

Kestane, diğer yemişlerin aksine düşük kalorili, mineral ve vitaminleriyle oldukça zengin bir yemiştir. Yüksek miktarda selenyum ve B1, B2, E vitaminleri içerir. Tok tutucu özelliği sayesinde sık sık yemek yemeyi engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek oranda lif içeren kestane sayesinde, bağırsaklardaki aşırı kolesterol emilimi sınırlanır.

Kestanenin içeriğindeki lif, onu glisemik indeksi düşük bir yiyecek yapar. Bu da kan şekerinin hızlı değil, yavaş bir şekilde yükselmesini sağlar. Kestane bebeklerde kalp ve damar sağlığı ve uygun nörolojik gelişim için yararlı linoleik asit içeren, yüksek düzeyde esansiyel yağ asitlerine sahiptir. Kestanenin ayrıca trigliseridi düzenlediği de yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Kestane yağında, zeytinyağında da bulunan palmitik asit ve oleik asit vardır.

Bulundurduğu yüksek miktardaki C vitamini diş, kemik ve damarlardaki matriks oluşumu için gereklidir. Güçlü bir antioksidan olan kestane, zararlı serbest radikallere karşı koruma sağlar. Kestane folik asit açısından da çok zengindir. Kalp sağlığını korur. İçeriğindeki potasyum kan basıncını düzenler. Aynı zamanda bir B vitamini deposudur. Kestane yüksek karbonhidrat içeren bir yiyecektir. 100 gram kestanede 195 kalori vardır. Diyet yapanların, kontrollü şekilde tüketmesi gerekir. Kestanede aynı zamanda potasyum, bakır, magnezyum, amino asitler ve antioksidanlar gibi mineraller bulunmaktadır.

Yazar hakkında:

Elif OK

Yorum yaz